Kategória:

Gyűjtemények

A múzeum könyvtára

A múzeum könyvtárában elsősorban történelmi és néprajzi tárgyú köteteket, lexikonokat, adattárakat és folyóiratokat forgathatnak a kutatók és az olvasók. A polcokon 10 ezer könyv és 1400 darab folyóirat van. A könyvtárban az olvashatók a Makón megjelentett kiadványok, és a városban kiadott …

Fényképtár

Makó várostörténetének fontos forrásai között tartjuk számon a múzeum fotótárát. Ebben üvegnegatívok, negatívok, papírképek egyaránt megtalálhatók. Az 1960-as és 1970-es évek építkezései, az 1970-es árvíz vagy a hagymatermelésről készült képek mellett különösen értékesek az épségben megmaradt …

Irodalomtörténeti Gyűjtemény

A múzeum legkisebb gyűjteménye csak 2 ezer tételes, de a magyar irodalomtörténet számára rendkívül értékes József Attila kéziratokat tartalmaz. A költőre vonatkozó gyűjteményben több autográf kéziratot és dedikációt őriz a múzeum.

Történeti gyűjtemény

A múzeum történeti gyűjteményében 17 ezer darab tárgy és dokumentum volt leltárba véve 2019-ben. A gazdag gyűjtemény alapjait 1950-ben rakták le, amikor alapították a múzeumot. Kiemelkedő például a térképgyűjtemény, amelynek a város földrajzi helyzetén túl a történelmi állapotát is rögzítették, …

Képzőművészeti gyűjtemény

A makói József Attila Múzeum képzőművészeti gyűjteményének regisztrálása 1967-től kezdődött; abban az évben 75 műalkotás került az intézmény leltárába. Az ezredfordulóra már több mint 3500-ra gyarapodott a kollekció, jelenleg pedig 5724 műkincset – festményt, grafikát, érmet, kisplasztikát –tart …

Néprajzi gyűjtemény

Pesovár Ernő (1926-2008) mint fiatal néprajzkutató került a múzeum élére 1950-ben, majd 1951 szeptemberéig dolgozott Makón. Ekkor vette fel a múzeum József Attila nevét. Pesovár Ernő indítja el a néprajzi tárgygyűjtést a régióban. Őt Szabó Mihály gimnáziumi tanár követ, majd 1952 és 1953 között …

Börcsök Attila Néprajzi Különgyűjtemény

Börcsök Attila 1987-ben alapította a gyűjteményt. Gyűjtőterülete Makó és térsége (13 település), ezen belül fő gyűjtési területe Makó, Apátfalva és Magyarcsanád. 2000-ben ideiglenes, 2012-ben végleges működési engedélyt kapott. A tárgyi anyag szinte felöleli az egész paraszti kultúrát.